Największa w historii kara za naruszenie przepisów antymonopolistycznych. Google ma zapłacić 4,3 miliarda euro.

25 lipca 2018 Maciej Lipińskinadużywanie pozycji dominującej, nieuczciwa lub zakazana reklama, ogólne, utrudnianie dostępu do rynku

Kilka dni temu świat obiegła informacja, że Komisja Europejska nałożyła na Google’a rekordową grzywnę w wysokości 4,3 miliarda euro za naruszenie przepisów antymonopolistycznych w związku z systemem Android.

Zdaniem Komisji, Android jest bezpłatny a Google używa go w celu „niesprawiedliwego umacniania swojej dominacji w wyszukiwaniu online” na niekorzyść konkurentów. Google użył Androida w celu umocnienia pozycji swojej własnej wyszukiwarki.

Jak czytamy z oświadczenia UE, zarzuty Komisji koncentrują się na skomplikowanych umowach, jakie Google wymusza na producentach telefonów, jeśli chcą uzyskać dostęp do jego popularnych usług cyfrowych, w tym do sklepu z aplikacjami Play Store.

W ramach tych umów, producenci preinstalują wyszukiwarkę Google i przeglądarkę Chrome na smartfonach, aby ich klienci mogli uzyskać dostęp do sklepu z aplikacjami. To pozwala gigantowi uzyskiwać nieuczciwą przewagę nad rywalami i potencjalnie utrudniać wybór konsumentom, według oświadczenia UE z dnia 18.07.2018r.

Google broni korzystania z Androida, twierdząc, że w branży smartfonów panuje znacząca konkurencja, a jej otwarte oprogramowanie mobilne obniżyło ceny urządzeń i stworzyło tysiące aplikacji dla programistów.

Od decyzji Komisji Google już zapowiedział odwołanie.

 

Tagi: , , , , , ,